Chodzi o coś więcej niż o złoto
Archeologia podwodna to dziedzina, w której wydarzenia często przypominają sceny z filmów sensacyjnych. A w rozstrzyganie sporów o wraki kryjące bajeczne skarby zaangażowani są prawnicy i dyplomaci.
Hiszpański galeon „San José” przewoził 11 milionów (!) złotych monet, sztabki srebra, szmaragdy, zatonął w 1708 r. w wyniku bitwy morskiej. Wrak odkryto w 1981 r., co dało początek drugiej o niego batalii, tym razem bez udziału dział. Przystąpiły do niej trzy kraje: Hiszpania, Kolumbia i Boliwia. Kancelarie prawne „rozgrzały się do czerwoności”, sprawa ciągnęła się kilka lat. Ostatecznie trybunał w Waszyngtonie rozstrzygnął ją na korzyść władz kolumbijskich.
Casus wraku „San José” to niejedyna międzynarodowa batalia o skarby Neptuna. Amerykański statek „Odyssey Explorer”, należący do Odyssey Marine Exploration, tygodniami tkwił w porcie w Gibraltarze, od czasu do czasu wychodził w morze i wracał. Dopóki znajdował się na hiszpańskich wodach terytorialnych, eskortowały go kutry...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta